Způsoby, kterými nás zneužívá narcis

Mnohdy vstoupíme do vztahu s člověkem, který se nám na začátku zdá jako úžasná milující bytost, ale postupem času zjistíme, že je to narcis. Pak se z takového vztahu stane peklo. A věřte, že s těmito patologickými osobnostmi nikdy zdravý, fungující a milující vztah nevytvoříte.

Kdo to je narcis / narcistka?

Narcistická porucha osobnosti je takový předstupeň psychopatie nebo sociopatie. Narcistický člověk má přehnaný obdiv vůči sobě, pocit výjimečnosti, zveličuje svoje úspěchy a nadání. arogantní chování, nemá pochopení pro druhé lidi a vnímá je pouze jako prostředek pro dosažení svých cílů a zájmů. Nemá žádnou sebereflexi, za vše mohou vždy ti ostatní. Nikdy se upřímně neomluví, a pokud ano, je to jen taktika jak dosáhnout svého. Staví se do role oběti. Je promiskuitní a nevěrný, má svůj harém a souběžně i několik sexuálních partnerů. Neustále lže a svým lžím naprosto věří. Je to skvělý manipulátor. Také je většinou na něčem závislý – alkohol, nikotin, sex, zážitky, sociální sítě apod., i když tvrdí opak.

Abyste poznali včas narcistickou osobnost, je potřeba si hned od začátku všímat drobných detailů v chování narcise. Jelikož to jsou velmi dobří lháři, skvělí manipulátoři a každému ukazují jinou masku, není to úplně snadné. Ale nezoufejte, ukážeme si několik způsobů, jak nás zneužívají a věřím, že vám pomůžou v jejich odhalení dřív, než vás totálně zničí a budete psychicky na dně.

Jelikož narcistické osoby jsou jak muži tak i ženy, budu v textu používat převážně mužský rod, ale to stejné platí i pro ženské pohlaví.

1. Fáze idealizace a lichocení

Když se seznámíte s narcisem/narcistkou, bude nejprve velmi pečlivě poslouchat vše, co říkáte. Cílem je nasát informace o tom, jaké máte hodnoty, čemu věříte, co je pro vás v životě důležité, jaké jsou vaše obavy a zranění z předchozích vztahů. Toho totiž začne narcistická osoba později využívat proti vám.

Začne zrcadlit vaše chování, hodnoty, sny, vize apod. Budou mluvit o tom, jak by se nikdy nezachovali jako váš ex-partner. Budou vám hodně, ale opravdu hodně lichotit. Najednou máte pocit, že máte vedle sebe člověka, s kterým si neskutečně rozumíte, máte stejný pohled na život, stejné zájmy, vyznáváte stejné hodnoty atd..

Narcisové začnou mluvit o tom, jak jste oba stejní, jak jste ten nejúžasnější člověk, který jim vstoupil do života a nikoho takového ještě nepotkali. Hodně brzy začnou mluvit o tom, že jste jejich spřízněnou duší a jak by si dokázali představit s vámi strávit zbytek života např. v manželství nebo mít s vámi dítě.

Toto období idealizace, kdy se vás narcista snaží chytnout do své pasti trvá většinou 2 – 3 měsíce. V psychologii se tomu říká love bombing = bombardování láskou, pozorností, péčí. Jakmile se vztah zvrtne, a věřte, že se to brzy stane, budete za každou cenu chtít toto období vrátit zpátky. Pozor, toto je manipulativní technika, kterou se vás snaží narcis od počátku ovládat a kontrolovat vaši mysl.

2. Testování, jak moc vás ovládá

V rámci období idealizace dochází ze strany narcise k testování toho, jak moc vás ovládá a jak moc jste ponořeni do vztahu s ním. Testuje si, jak moc pevně máte nastavené vlastní hranice. Narcisté mají většinou hodně dopředu promyšlené svoje další kroky, vše dělají s vypočítavostí a manipulativním způsobem. A vy se pak nestačíte divit, co se to s vámi a ve vztahu děje.

Ukažme si to na jednom příkladu:

Partner začne chodit s ženou, která je narcistka, ale on to netuší. Probíhá fáze idealizace, partner si myslí, že našel ideální partnerku, vše je naprosto růžové a skvělé. Partnerka začne mluvit o tom, že by bylo hezké, když si spolu tak skvěle rozumí, aby oznámili svým přátelům, že spolu chodí a mají úžasný vztah. A protože všichni máme facebook, tak partnerka navrhne, aby se to zveřejnilo právě na FB. A požádá partnera, aby ten status zveřejnil on, přeci jen je muž a ona nechce vypadat jako stíhačka. A hlavně, udělalo by ji to velkou radost a moc by ji to potěšilo. Reakce vašich přátel na nový vztah je skvělá, dostáváte velké množství gratulací, lajků a přátelé vám nový vztah moc přejí, vy se cítíte šťastní a spokojení.

Jenže, za dva dny partnerka oznámí, že vlastně ještě nemá uzavřenu svoji minulost, bohužel neměla možnost říct svým 3 milencům, že už má nový vztah a že se s nimi už nebude sexuálně stýkat. Musí to udělat osobně a s každým milencem se potkat zvlášť, protože telefonicky nebo po zprávách ona vztahy nikdy neukončuje.

Je to příklad manipulace a testování vašich hranic. Narcistka podá naprosto logické zdůvodnění, proč měla souběžný poměr se 3 milenci, a ještě ze sebe udělá oběť. V slzách prosí o další šanci ve vztahu – byl to velký omyl, ona taková není, toto není její typické promiskuitní chování atd.. Pokud se partner rozhodne zůstat nadále ve vztahu a dá druhou šanci, tak narcistka vyhrála a otestovala si, že partnera ovládá a může si odteď dělat co chce a vše ji projde. Tohle bylo už dopředu dobře promyšlené, připravené a narcistka jen sleduje svůj bezcitný plán, jak vás ovládat.

3. Zavržení

Pokud narcistní osoba vyhodnotila, že jsme vhodná oběť, následuje proces zavržení. V této fázi začíná nepatrně a drobně útočit. Z ničeho nic na vás slovně zaútočí, vyjede na vás, je to taková drobná agrese. Vy nechápete, co se to děje. Je to reakce na něco, co jste řekli, zatvářili se nebo se zeptali.

Také začíná proti vám používat vaše obavy, strachy, zranění, zkrátka vše, s čím jste se svěřili, že vás např. trápilo v minulém vztahu. Pokud jste narcistní osobě řekli, že vám partner v minulém vztahu lhal, podváděl vás, tajně si dopisoval s osobami opačného pohlaví, flirtoval ve vaší přítomnosti s ostatními apod., začne vám narcis dělat to stejné.

Bude si dopisovat ve vaší přítomnosti s opačným pohlavím, ale vysvětlení neposkytne, bude raději schovávat telefon a displej. Telefon bude důležitější než vy. Budou jim chodit pozdě v noci zprávy, které nebudou chtít komentovat. Začnou vám říkat takové zvláštní poznámky jako že nikdy neví, vedle koho se ráno probudí; modřiny v tříslech jsou z divokého sexu (když se např. vrátí po 2 dnech z třídního srazu); když se pracovně potká s vašim známým, tak první reakce bude – neboj, nic mezi námi neproběhlo. Ve vaší přítomnosti bude flirtovat s osobou opačného pohlaví a dávat to okázale najevo.

4. Lhaní, manipulace, gaslighting

Narcistní osoby jsou velmi dobří lháři. Budou vám klidně lhát do očí a vy nepoznáte, že vám lžou. Oni svým lžím opravdu věří, a proto na nich nepozorujete fyziologické projevy lhaní. Mohou dokonce obelstít i detektor lži. Lžou o tom, co se stalo, co udělali a popírají realitu.

Manipulace narcisů jsou jako nikdy nekončící hra. Náš mozek totiž potřebuje uzavřít myšlenkový kruh. Věci a situace nám musí dávat smysl. Musíme zkrátka všechny události a situace pochopit.

Toho narcisté využívají pro své manipulativní hry, aby nám odepřeli logické vysvětlení událostí a situací, čímž v druhém člověku vyvolají velký stres a jste tak blíže ke zhroucení.

Například – napíšou vám, že si jdou večer ven zaběhat. Vy pak zjistíte, že sedí s někým v hospodě, ale nedostanete žádné rozumné vysvětlení. Byli pozváni na večerní pracovní divadlo, ale podrobnosti nesdělí. Řeknou vám, že jdou s kamarádkou večer na přednášku, ale pokaždé má kamarádka jiné jméno. Jako výmluvu použijí to, že mají problém si pamatovat čísla a datumy. A mohl bych pokračovat.

Říká se tomu taky gaslighting (více o tomto tématu zde). Účelem je nás znejistit, je to manipulace s realitou = oběť si připadá, že je blázen. Začínáme pochybovat o našem psychickém zdraví. Cílem je nás zlomit, zlomit naši víru v cokoliv – v lásku, upřímnost, ve funkční a zdravé vztahy, v opravdové přátelství. Narcistní osoby jsou predátoři, upíří, kteří se pokoušejí dostat se k našemu zranitelnému jádru.

5. Izolace

Některé typy narcistů se vás budou snažit izolovat od vašich přátel, rodiny, známých. Vaši blízcí vám totiž mohou dát cenný pohled na to, s kým jste to ve vztahu, případně mohou rozbít vaši iluzi. A to narcis nechce.

Ti manipulativně a inteligenčně zdatnější narcisté si budou chtít získat přízeň vašich přátel a zmanipulovat je ve svůj prospěch. Jedna narcistka mi např. řekla, že když se seznámila s přáteli svého ex partnera, tak se jeho přátelé přiklonili na její stranu. Oblíbili si ji a nakonec se stali jejími dobrými přáteli a její ex tak zůstal bez přátel. 

Narcistní osoba se bude snažit využít kontakty na vaše přátelé. Zajímají ji pouze ti přátelé, kteří mají nějakou prestižní profesi (např. ve zdravotnictví), pracují v důležité, velké, zajímavé firmě nebo jsou např. umělecky zaměření. Může tak potom využít těchto kontaktů, aby se ji dostalo VIP zacházení, když to bude potřebovat. Narcisté si musí vždy připadat jako něco důležitějšího, jako VIP osoby. Velmi jim záleží na tom, aby měli co nejvíce důležitých kontaktů, které pak mohou využít pro svůj prospěch. Kontakty na někoho, kdo dělá např. u pásu ve výrobě pro ně nebudou úplně zajímavé.

Milují, když je na ulici oslovuje a zdraví co nejvíce lidí, protože to jim dodává pocit důležitosti a grandiozity. Neustále očima monitorují okolí kolem sebe, o vás se nezajímají, protože to oni potřebují pozornost a to, aby je někdo známý pozdravil nebo se k nim přihlásil a dal se s nimi do řeči. Dokonce i při líbání nebo přípitku jsou schopni se dívat za vás na někoho, kdo jim přijde zajímavý a přitahuje je.

6. Odmítání komunikace a spolupráce

Pokud jste narcisovi ukázali, že přeci jen nejste slabá osobnost a že si s vámi nebude zahrávat, dochází u nich k tzv. narcistnímu zranění. Narcis pochopil, že se mu nepodřídíte, a to u nich vyvolává silnou agresivní reakci. Teď už je jediným cílem vás zničit a pomstít se.

Pokud chcete po narcisovi nějaké vysvětlení, nikdy ho neposkytne. Dozvíte se omáčku okolo, ale nikdy nic konkrétního. Očekáváme od svého partnera pochopení a lidskost, kterou narcis nemá. Pokud narcis odmítne podat vysvětlení, uzavře oběť v jejím světě pochybností a tím tu oběť mučí její vlastní úzkostí.

Při konfliktu se narcisté chovají agresivně a impulzivně. Nebudou s vámi např. několik dnů komunikovat nebo reagovat na vaše zprávy. Chyba je samozřejmě vždy na vaší straně a musíte to být vy, kdo se bude snažit obnovit komunikaci a napsat, zavolat jako první.

7. Odhození

Musíme si uvědomit, že narcis nás odhodí bez jakéhokoliv vysvětlení, abychom si celou tu bolest rozchodu odnesli my sami. Bohužel hodně narcisů si užívá ten pocit, jak se dostanou do života jiného člověka, jak ho infikují jako virus a potom ho lusknutím prstu odhodí.

Narcis si už v počáteční fázi vztahu uvědomuje, že ten vztah skončí. Proto si všímejte toho, jak často hovoří o tom, že se někdy rozejdete, nebo že se teď rozchází jeho/její kamarád apod. Takže od počátku hraje narcis falešnou hru a nasazuje si falešnou masku. Jeho náhlé odhození partnera/partnerky má za cíl jediné a to vzbudit v oběti stres, zmatek, bolest a trauma.

Pokud si následně po rozchodu vybavíte chování partnera ve vašem vztahu, tak si uvědomíte, že hodně věcí bylo narcisem připravováno cíleně, dlouhodobě a s chladnou hlavou. Narcisté nesou plnou odpovědnost za to, co vám způsobili a porucha osobnosti je nemůže za žádnou cenu omlouvat!!!

Máte zájem o další články do e-mailu?

Zadejte svou e-mailovou adresu a já Vám občas pošlu zajímavý článek nebo tip.

    Shopping Basket