Určitě jste se ve svém životě, ve vztahu, v manželství setkali s tím, že po Vás partnerka nebo partner vyžadovali, abyste jim 100% důvěřovali. To je na jednu stranu úplně v pořádku, protože bez důvěry nemůže žádný vztah dlouhodobě fungovat. Je ale také potřeba říct, že když spolu dva lidé začnou chodit, tak to automaticky neznamená, že se důvěra zvýší jen tak z 0 na 100.
Důvěra se nevytváří automaticky jen tak. Důvěra se vytváří na základě činů a opravdových skutků, ne na základě prázdných slov. Váš partner či partnerka si musí důvěru zkrátka zasloužit..
„Když mě miluješ, tak mi přece musíš věřit, ne? A když máš pochyby a nevěříš mi, tak s tebou musí být něco špatně!“
Toto může být pouze manipulativní postoj, kdy se náš protějšek snaží, abychom se cítili provinile za to, že jemu nebo jí nevěříme. Nebo na nás jen útočí a přehazuje svou zodpovědnost, protože nemá úplně čisté svědomí. Každý projev manipulace znamená, že nás ten druhý chce ovládat nebo nás dostat tam, kam chce. V každém vztahu musí být rovnováha a manipulace tuto rovnováhu zásadně narušuje a ničí.
To, že někoho miluju ještě neznamená, že budu tomu druhému slepě důvěřovat a věřit mu vše, co mi řekne nebo pošeptá do ouška. A pokud někdo podmiňuje důvěru tím, že se milujeme a tudíž si musíme slepě věřit, tak bych byl velmi ostražitý a opatrný. Možná jste ve vztahu s manipulátorem nebo manipulátorkou.
Pojďme se nyní podívat na jednotlivé úrovně důvěry.
„Důvěra se nevytváří automaticky tím, že spolu dva lidé začnou chodit. Důvěra se vytváří na základě činů a opravdových skutků lásky. Váš partner nebo partnerka si ji musí zkrátka zasloužit.“
Jako příklad si můžeme uvést, když se s někým seznámíme, potkáme někoho poprvé v životě. Ten člověk nás přitahuje fyzicky i emocionálně, cítíme se s ní / s ním dobře a řekli jsme si, že tomu dáme šanci. V tuto chvíli nemáme k dotyčnému žádnou důvěru, pouze se nám líbí a přitahuje nás.
Určitě nedoporučuju budovat důvěru jenom podle toho, že se nám někdo líbí. Důvěra nesmí růst pouze na základě toho, že má někdo charisma, je přitažlivý, zábavný, usměvavý apod. Potom se totiž můžeme dostat do stavu, kdy takováto důvěra bude spojena s jedním velkým zklamáním.
Mohokrát uděláme chybu, když si myslíme, že ostatní jsou stejní jako my a že se řídí stejnými hodnotami jako my. Že se chovají a přemýšlejí stejně jako my. Většinou svou důvěru dáváme špatným lidem a pak jsme zklamaní, že nás zradili. Musíme se dívat na to, co lidé dělají a ne na to, co nám říkají.
V této úrovni důvěry musíme nechat svého partnera či partnerku, aby nám ukázali svou úroveň důvěry. Je dobré sledovat jejich přátele, rodinu, příbuzné, abychom věděli, kam se náš vztah bude nejspíš ubírat.
Musíme se pozorně dívat na to, jak náš protějšek zachází s fakty, jaké používá argumenty, jestli po vás vyžaduje to, co sám dělá nebo platí pro každého jiná pravidla. Jestli dodržuje sliby nebo dohody. Když se např. domluvíme, že se potkáme v určitou hodinu tam a tam, že tam opravdu bude. Nebo když si řekneme, že si v určitou hodinu zavoláme, tak že to partner/partnerka dodrží a nebude nám následně tvrdit, že zapomněl/a, že byl/a tam a tam a pokaždé se budeme dozvídat různé verze stejného příběhu.
Pozor na manipulátory. Ti jsou totiž většinou o 2 – 3 kroky v myšlení před vámi a svou verzi příběhu vám podají tak, že si nakonec vy budete připadat jako naprostí hlupáci. Nehledě na to, že ve vás ještě vzbudí pocit viny, že jste je špatně pochopili.
Tuto úroveň důvěry bych přirovnal k vašemu vztahu k přátelům. Svoje přátele už nějakou dobu znáte a víte, co od nich můžete čekat. Víte, jestli vás někdy podrazili nebo vám naopak pomohli. Zkrátka vycházíte z historie a ze zkušenosti, protože většina z nás má přátele déle než jen pár týdnů nebo měsíců. Spíše to jsou roky dlouhého přátelství a zkušeností.
V této úrovni důvěry je to jako pomáhat někomu a nečekat, že za to dostanu něco zpět. Můžeme si věřit, protože máme dobrou zkušenost a víme, že se na sebe můžeme vzájemně spolehnout. Většinou nepřemýšlíme o tom, že by nás náš nejlepší přítel podrazil nebo nám lhal. A pokud to udělá, tak asi nepatří do našeho života a je dobré si hledat někoho jiného, komu budeme moci plně důvěřovat.
Toto je nejvyšší úroveň důvěry, ke které bychom se měli ve vztahu dopracovat. Je to jako bezpodmínečná láska matky ke svému dítěti. Matka bude své dítě milovat celý život a udělá pro něj první i poslední.
Ve vztahu dáváme bezpodmínečnou důvěru člověku, o kterém víme, že si tuto důvěru zaslouží. Máme dlouhodobou zkušenost, že nás partner, partnerka nikdy nezklamali, nikdy nám nedali důvod, abychom o jejich důvěře pochybovali. Plní své sliby, dodržují dohody, nikdy nám nelžou a i kdybychom je vzbudili uprostřed noci tak nám vždy řeknou tu stejnou verzi příběhu.
Ti, kteří se dostanou až do této úrovně důvěry si mohou důvěřovat na 100%. Takováto důvěra se buduje několik let a je zodpovědností obou partnerů.
Důvěra musí růst postupně od úrovně 0 až po bezpodmínečnou důvěru. Nedělejte tu chybu, že dáte svému partnerovi či partnerce bezpodmínečnou důvěru hned ze začátku a pak ji srazíte na nulu, když vás partner či partnerka zklame. A pokud vám bude váš protějšek tvrdit, že když se milujete tak si musíte přece věřit hned od prvního dne, tak vy už víte, že bezpodmínečná důvěra se buduje několik let a je podmíněna skutky a činy.
Za budování vzájemné důvěry jsou vždy odpovědni oba partneři.